sac ekimi nedir

Fue Yöntemiyle Saç Ekimi Nasıl Gerçekleşir?

Son zamanlarda saç dökülmesi erken yaşlarda gelişen önemli bir sorundur. Saç dökülmesi, ilk olarak ön saç çizgisinin incelmesi ve gerilemesi ile kendini gösterir ve birincil etiyolojik faktörler erkeklerde genetik, kadınlarda hormonal bozukluklar ve bazı hastalıklardır. Tıp dilinde “Alopesi” olarak da anılır. Saç dökülmesi birçok nedenden kaynaklanır.

Günde ortalama 50-100 saç telinin dökülmesi fizyolojik bir süreç olarak kabul edilir. Her gün 100’den fazla saç teli dökülüyorsa veya yeni saçlar zayıf veya incelmiş görünüyorsa “bir sorun”dan endişe edilmelidir. Tüm canlılarda olduğu gibi saçlarımız da doğar, uzar ve ölür (dökülür). Yaklaşık %90’ı saçların %90’ı kadardır. saç derimizdeki saçlar büyüme aşamasındadır.Bu dönem 1 ila 6 yıl sürer.Dinlenme saçlar verimsiz dönemdedir ve saçlar bu aşamada dökülür.Bu doğal süreçten de anlaşılacağı gibi saçlar her 3 ila 4 yılda bir kesinlikle dökülmektedir. yıllar sonra yeni saçlar çıkar.Mevsimler bu fizyolojik saç dökülmesinde önemli etkiye sahiptir.

SAÇ EKİMİ İÇİN FUE YÖNTEMİ

Saç kökleri, 0,8 ila 1,1 mm çapında özel uçlara sahip bir mikromotor kullanılarak, dikişe gerek kalmadan ve iz bırakmadan izole, ikili veya üçlü foliküler ünitelerde toplanır. Saçlı derinin posterolateral kısımlarından foliküler üniteler (greftler) toplanır ve alıcı alana transfer edilir. Verici ve alıcı bölgelere lokal anestezik madde damlatılır. Bu yöntem dikiş gerektirmez ve saçlı deride iz bırakmaz.

FUE yöntemi göğüs ve sırt kıllarının ekilmesine olanak sağlar. Bu saçlar, ekim bölgesindeki saçın özelliklerine uyum sağlar ve aynı görünümle hayatta kalır. Bölgesel saç dökülmesini gidermek için daha çok tercih edilmektedir. FUE tekniğinde tek seansta 1000 ila 2.800 saç grefti veya 2.500 ila 7.500 saç teli transfer edilir.

FUE yöntemi, motorsuz mikro cihazlar kullanılarak günde yaklaşık 8 saatte 600 ila 700 greft toplanmasına izin vermesine ve birkaç yıl önce tedavinin tamamlanması için 3 ila 4 gün gibi uzun bir süre gerektirmesine rağmen, son zamanlarda mikromotor kullanımı bize şunları sağlar: aynı gün içinde 4 ila 5 saat içinde çok fazla greft toplayın. Mikromotor sistemi bu yöntemi, çok sayıda greft toplayabilme özelliğinden dolayı tercih edilen FUT yöntemine benzetmiştir.

Bir uzman tarafından muayene edildikten sonra teşhis konur ve size en uygun tedavi belirlenir. Dilediğiniz zaman hekimlerimize danışmak için randevu alabilirsiniz.

Saç ekimi için uygun yaş sınırı:
Halihazırda, gerekirse >22 yaşında saç ekimi etik olarak uygundur. Saç ekimi ameliyatı 22 yaşından sonra rahatlıkla yapılabilmektedir. Üst sınır 30, 40 ve 50 yaş olabilir. Bu nedenle, 80 ila 90 yaşlarında olsanız bile saç dökülmesi yönetilebilir.

Kadınlarda saç ekimi:
Her konuda olduğu gibi bu alanda da kadınlar erkeklere göre çok daha şanslı. Çünkü genellikle erkek tipi saç dökülmesi yaşamazlar. Kadınlar benzersiz saç dökülmesi yaşarlar. Saç ekimi gereksiz ise vakaların %80-90’ında saç dökülmesini durdurabilir ve tersine çevirebiliriz. Diğer saç tedavileri yardımcı olmazsa veya etkili olmazsa kadınlara da saç ekimi yapılabilir.​