Çıban, bakterilerin bir veya daha fazla kıl folikülünü enfekte edip alevlendirmesiyle cildinizin altında oluşan ağrılı, irin dolu bir şişliktir. Bir karbonkül, cilt altında bağlantılı bir enfeksiyon alanı oluşturan bir Çıban kümesidir.

Çıbanlar (furuncles) genellikle kırmızımsı veya morumsu, hassas şişlikler olarak başlar. Yumrular hızla irinle dolar, daha da büyür ve yırtılıp boşalana kadar daha ağrılı hale gelir. Etkilenmesi en muhtemel bölgeler yüz, boyun arkası, koltuk altları, uyluklar ve kalçalardır.

Genellikle evde tek bir Çıban ile ilgilenebilirsiniz. Ancak iğneyi delmeye veya sıkıştırmaya çalışmayın – bu, enfeksiyonu yayabilir.

Çıban cildinizin herhangi bir yerinde olabilir, ancak esas olarak yüz, ense, koltuk altları, uyluklar ve kalçalarda görülür – terleme veya sürtünmeye maruz kalma olasılığınız en yüksek olan kılların bulunduğu bölgeler. Çıban belirtileri ve semptomları genellikle şunları içerir:

Küçük başlayan ve 2 inçten (5 santimetre) fazla büyüyebilen ağrılı, kırmızı bir yumru
Yumru çevresinde kırmızımsı veya morumsu, şişmiş cilt
İrinle dolduğunda birkaç gün içinde yumru boyutunda bir artış
Sonunda yırtılan ve irin dışarı akmasına izin veren sarı-beyaz bir ucun gelişimi
karbonküller
Bir karbonkül, bağlantılı bir enfeksiyon alanı oluşturan bir Çıban kümesidir. Tekli çıbanlarla karşılaştırıldığında, karbonküller daha derin ve daha şiddetli bir enfeksiyona neden olur ve iz bırakma olasılığı daha yüksektir. Karbonkülü olan kişiler genellikle genel olarak kendilerini iyi hissetmezler ve ateş ve üşüme yaşayabilirler.

Ne zaman doktora görünmeli
Genellikle tek, küçük bir kaynatma ile kendiniz ilgilenebilirsiniz. Ancak aynı anda birden fazla çıban varsa veya çıban varsa doktorunuza görünün:

Yüzünüzde oluşur veya görüşünüzü etkiler
Hızla kötüleşir veya aşırı derecede ağrılıdır
Ateşe neden olur
Öz bakımına rağmen büyür
İki haftadır iyileşmedi
Tekrarlar

nedenler
Çoğu Çıban, ciltte ve burun içinde yaygın olarak bulunan bir bakteri türü olan Staphylococcus aureus neden olur. Deri altında irin toplandığında bir yumru oluşur. Çıbanlar bazen derinin küçük bir yaralanma veya bir böcek ısırığı ile kırıldığı yerlerde gelişir ve bu da bakterilerin kolay girişini sağlar.

Risk faktörleri
Sağlıklı insanlar da dahil olmak üzere herkeste çıban veya karbonkül gelişebilse de, aşağıdaki faktörler riskinizi artırabilir:

Staph enfeksiyonu olan bir kişiyle yakın temas. Çıban veya karbonkül olan biriyle yaşıyorsanız, enfeksiyon geliştirme olasılığınız daha yüksektir.
Diyabet. Bu hastalık, cildinizin bakteriyel enfeksiyonları da dahil olmak üzere vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasını zorlaştırabilir.
Diğer cilt koşulları. Cildinizin koruyucu bariyerine zarar verdikleri için akne ve egzama gibi cilt sorunları sizi çıban ve karbonküllere karşı daha duyarlı hale getirir.
Bozulmuş bağışıklık. Bağışıklık sisteminiz herhangi bir nedenle zayıflarsa, çıbanlara ve karbonküllere karşı daha duyarlı olursunuz.
komplikasyonlar
Nadiren, bir Çıban veya karbonkülden gelen bakteriler kan dolaşımınıza girebilir ve vücudunuzun diğer bölgelerine gidebilir. Yaygın olarak kan zehirlenmesi (sepsis) olarak bilinen yayılan enfeksiyon, kalbiniz (endokardit) ve kemik (osteomiyelit) gibi vücudunuzun derinliklerinde enfeksiyonlara yol açabilir.

önleme
Özellikle zayıf bir bağışıklık sisteminiz varsa, çıbanları önlemek her zaman mümkün değildir. Ancak aşağıdaki önlemler staph enfeksiyonlarından kaçınmanıza yardımcı olabilir:

Ellerinizi düzenli olarak yumuşak sabunla yıkayın. Veya sık sık alkol bazlı el ovucu kullanın. Dikkatli el yıkama, mikroplara karşı en iyi savunmanızdır.
Yaraları kapalı tutun. Kesikleri ve sıyrıkları temiz tutun ve iyileşene kadar steril, kuru bandajlarla kapatın.
Kişisel eşyalarınızı paylaşmaktan kaçının. Havluları, çarşafları, jiletleri, kıyafetleri, spor ekipmanlarını ve diğer kişisel eşyaları paylaşmayın. Staph enfeksiyonları nesneler yoluyla ve kişiden kişiye yayılabilir. Kesik veya ağrınız varsa, havlu ve nevresimlerinizi deterjan ve çamaşır suyu eklenmiş sıcak su kullanarak yıkayın ve sıcak kurutucuda kurutun.

çıban nedir,
kör çıban nedir,
yüzde çıkan çıban nedir,
sırtta çıban nedir,
ucu olmayan çıban nedir,
deride çıban nedir,
iltihaplı çıban nedir,
halk ağzı çıban nedir bulmaca,
gözde çıban nedir,
yumuşak çıban nedir,
kan çıban nedir,
ciban nedir anlami,
çıban nedir apse,
çıban nedir almanca,
çıban almancası nedir,
çıban nedir kısaca,
çıban nedir sözlük anlamı,
çıban başı anlamı nedir,
çıban nedir belirtileri nelerdir,
çıban nedir bulaşıcı,
çıban nedir bitkisel çözüm,

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir