Anormal rahim kanaması nedir?

Anormal rahim kanaması, rahimden (vajina yoluyla) gelen herhangi bir ağır veya olağan dışı kanamadır. Normal adet döneminiz de dahil olmak üzere aylık döngünüz sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Anormal rahim kanaması belirtileri

Adetler arasındaki vajinal kanama, anormal uterin kanamanın bir belirtisidir. Adet döneminiz boyunca aşırı derecede ağır kanama olması da anormal uterin kanama olarak kabul edilebilir. Adet sırasında çok ağır kanama ve/veya 7 günden uzun süren kanamalara menoraji denir. Örneğin, kadınlar her saat 1 veya daha fazla tampon veya hijyenik pedden ıslanacak kadar kanayabilir.

Anormal rahim kanamasına ne sebep olur?
Çeşitli şeyler anormal uterin kanamaya neden olabilir. Hamilelik yaygın bir nedendir. Rahimdeki polipler veya miyomlar (küçük ve büyük büyümeler) de kanamaya neden olabilir. Nadiren bir tiroid problemi, serviks enfeksiyonu veya rahim kanseri anormal rahim kanamasına neden olabilir.

Çoğu kadında anormal uterin kanamaya hormon dengesizliği neden olur. Sorun hormonlar olduğunda, doktorlar sorunu işlevsiz rahim kanaması veya DUB olarak adlandırır. Hormon dengesizliğinden kaynaklanan anormal kanamalar, ergenlerde veya menopoza yaklaşan kadınlarda daha sık görülür .

Bunlar anormal rahim kanamasına neden olabilecek sorunlardan sadece birkaçı. Bu sorunlar her yaşta ortaya çıkabilir, ancak anormal uterin kanamanın olası nedeni genellikle yaşınıza bağlıdır.

Gençler, 20’li ve 30’lu yaşlardaki kadınlar
Genç kadınlarda ve gençlerde anormal kanamanın yaygın bir nedeni hamileliktir. Birçok kadın, normal bir gebeliğin ilk birkaç ayında anormal kanamaya sahiptir. Bazı doğum kontrol hapları veya rahim içi araç (RİA) da anormal kanamaya neden olabilir.

Anormal uterin kanaması olan bazı genç kadınlar, adet döngüsü sırasında yumurtalıklarından (yumurtlama adı verilen) bir yumurta salmazlar. Bu, adet görmeye yeni başlayan gençler için yaygındır. Bu, vücudunuzdaki östrojenin rahminizin (endometriyum adı verilen) astarını çok kalınlaşıncaya kadar büyüttüğü bir hormon dengesizliğine neden olur. Regl döneminde vücudunuz bu astardan kurtulduğunda kanama çok ağır olacaktır. Bir hormon dengesizliği de vücudunuzun astarı ne zaman atacağını bilmemesine neden olabilir. Bu, dönemleriniz arasında düzensiz kanamaya (“lekelenme”) neden olabilir.

40’lı ve 50’li yaşların başındaki kadınlar
Menopoz öncesi ve menopozun başladığı yıllarda kadınların yumurtlamadıkları aylar olur. Bu, ağır dönemler ve daha hafif, düzensiz kanamalar dahil olmak üzere anormal uterin kanamaya neden olabilir.

Rahim zarının kalınlaşması, 40’lı ve 50’li yaşlardaki kadınlarda kanamanın bir başka nedenidir. Bu kalınlaşma rahim kanserinin bir uyarısı olabilir. Anormal rahim kanamanız varsa ve bu yaş grubundaysanız, bunu doktorunuza söylemeniz gerekir. Yaşlanmanın normal bir parçası olabilir, ancak nedenin rahim kanseri olmadığından emin olmak önemlidir.

Menopozdan sonra kadınlar
Hormon replasman tedavisi, menopozdan sonra uterus kanamasının yaygın bir nedenidir. Diğer nedenler arasında endometriyal ve rahim kanseri bulunur. Bu kanserler, yaşlı kadınlarda genç kadınlardan daha yaygındır. Ancak kanser her zaman anormal uterin kanamanın nedeni değildir. Diğer birçok sorun menopozdan sonra kanamaya neden olabilir. Bu nedenle menopozdan sonra herhangi bir kanamanız olursa doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Anormal rahim kanaması nasıl teşhis edilir?

Doktorunuzun istediği testler yaşınıza bağlı olabilir. Hamile olma ihtimaliniz varsa, doktorunuz hamilelik testi isteyebilir. Kanamanız ağırsa, diğer testlere ek olarak, doktorunuz kan kaybından dolayı kan sayınızın düşük olmadığından emin olmak için kan sayınızı kontrol etmek isteyebilir. Bu demir eksikliği ve anemiye yol açabilir .

Pelvik bölgenizin ultrason muayenesi hem rahmi hem de yumurtalıkları gösterir. Ayrıca kanamanızın nedenini de gösterebilir.

Doktorunuz endometriyal biyopsi yapmak isteyebilir. Bu uterus astarının bir testidir. Rahminize ince bir plastik tüp (kateter adı verilen) yerleştirerek yapılır. Doktorunuz, uterus astarının küçük bir parçasını çıkarmak için kateteri kullanacaktır. Bu astarı test için laboratuvara gönderecek. Test, kanseriniz olup olmadığını veya hücrelerde bir değişiklik olup olmadığını gösterecektir. Doktor muayenehanesinde biyopsi yapılabilir ve sadece hafif ağrıya neden olur.

Başka bir test histeroskopidir. Rahminize içinde küçük bir kamera bulunan ince bir tüp konur. Kamera, doktorunuzun rahminizin içini görmesini sağlar. Anormal bir şey ortaya çıkarsa, doktorunuz biyopsi için doku alabilir.

Anormal uterin kanama önlenebilir mi, kaçınılabiliyor mu?

Anormal uterin kanamanız hormonal değişikliklerden kaynaklanıyorsa, bunu engelleyemezsiniz. Ancak hormonal değişiklikleriniz aşırı kilolu olmanızdan kaynaklanıyorsa, kilo vermek yardımcı olabilir. Kilonuz hormon üretiminizi etkiler. Sağlıklı bir kiloyu korumak anormal uterin kanamayı önlemeye yardımcı olabilir.

Anormal rahim kanaması tedavisi

Anormal kanama için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. Tedaviniz kanamanızın nedenine, yaşınıza ve gelecekte hamile kalmak isteyip istemediğinize bağlı olacaktır. Doktorunuz hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Veya doktorunuz anormal kanamanıza bir hormon dengesizliğinin neden olduğuna karar verirse, siz ve doktorunuz beklemeye ve kanamanın kendi kendine düzelip düzelmediğini görmeye karar verebilirsiniz. Bazı tedavi seçenekleri şunları içerir:

Rahim içi cihaz (RİA). Doktorunuz bir RİA önerebilir. RİA, doktorunuzun hamileliği önlemek için vajinanız yoluyla rahminize yerleştirdiği küçük, plastik bir cihazdır. Bir tür RİA hormon salgılar. Bu tip anormal kanamayı önemli ölçüde azaltabilir. Doğum kontrol hapları gibi, bazen RİA’lar da anormal kanamaya neden olabilir. Bu size olursa doktorunuza söyleyiniz.

Doğum kontrol hapları. Doğum kontrol hapları, rahminizin astarının çok kalınlaşmasını engelleyebilecek hormonlar içerir. Ayrıca adet döngünüzü düzenli tutmanıza ve krampları azaltmanıza yardımcı olabilirler. Bazı doğum kontrol hapları türleri, özellikle sadece progestin içeren haplar (“mini hap” olarak da adlandırılır) bazı kadınlarda anormal kanamaya neden olabilir. Aldığınız hap anormal kanamanızı kontrol edemiyorsa doktorunuza bildirin.

D&C veya dilatasyon ve kürtaj. D&C, rahim ağzınızın açılmasının rahminize cerrahi bir alet yerleştirilebilmesi için yeterince gerildiği bir prosedürdür. Doktorunuz bu aracı rahminizin iç yüzeyini kazımak için kullanır. Çıkarılan astar, anormal doku için bir laboratuarda kontrol edilir. D&C genel anestezi altında yapılır (uykuya benzer bir durumdayken).

Ağır kanamanız varsa doktorunuz hem sorunu bulmak hem de kanamayı tedavi etmek için D&C yapabilir. D&C’nin kendisi genellikle ağır kanamayı durdurur. Doktorunuz bu işlemin gerekli olup olmadığına karar verecektir.

Histerektomi. Bu tür bir ameliyat uterusu çıkarır. Histerektomi geçirdiyseniz artık adet görmezsiniz ve hamile kalamazsınız. Histerektomi, genel anestezi ve hastanede kalmayı gerektiren büyük bir ameliyattır. Uzun bir iyileşme süreci gerektirebilir. Histerektominin riskleri ve faydaları hakkında doktorunuzla konuşun.

Endometrial ablasyon , uterusun astarını tahrip eden cerrahi bir prosedürdür. Histerektomiden farklı olarak uterusu çıkarmaz. Endometrial ablasyon bazı kadınlarda tüm adet kanamalarını durdurabilir. Bununla birlikte, bazı kadınlarda endometriyal ablasyondan sonra hala hafif adet kanaması veya lekelenme olur. Birkaç kadının işlemden sonra düzenli adet dönemleri vardır. Endometriyal ablasyonu olan kadınların, çoğu durumda işlemden sonra hamilelik olası olmasa da, bir tür doğum kontrolü kullanması gerekir.

Doktorunuz endometriyal ablasyonu birkaç farklı şekilde yapabilir. Daha yeni endometrial ablasyon teknikleri genel anestezi veya hastanede kalmayı gerektirmez. Bu işlemden sonraki iyileşme süresi, histerektomiden sonraki iyileşme süresinden daha kısadır.

Anormal uterin kanama ile yaşamak

Anormal rahim kanaması hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Kanamanın ne zaman başlayacağını tahmin edememek, sürekli endişe duymanıza neden olabilir. Ayrıca, ağır adet kanaması, adet döneminiz boyunca günlük aktivitelerinizi sınırlayabilir. Hatta bazı kadınların evden çıkmalarını bile engelliyor.

Ağır adet kanamanız varsa, ibuprofen (Advil, Motrin) adetiniz sırasında (veya biliyorsanız, adetinizi beklemeden birkaç gün önce) kullanmayı deneyin. İbuprofen, nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). NSAID’ler, döneminiz boyunca kanamayı azaltmak için çalışabilir.

Ayrıca diyetinizde yeterince demir aldığınızdan emin olmalısınız. Doktorunuz, anemik hale gelmemenizi sağlamak için bir demir takviyesi reçete edebilir.

Doktorunuza sormanız gereken sorular

  • Anormal rahim kanamamın olası nedeni nedir?
  • Durumum ciddi mi? Başka sağlık sorunları için risk altında mıyım?
  • Sebebe bağlı olarak, hangi tedavi seçeneklerini önerirsiniz?
  • Bu tedavinin riskleri ve faydaları nelerdir?
  • Tedavi gelecekte hamile kalma şansımı etkiler mi?

vajinal kanama ne zaman tehlikelidir,
vajinal kanama ne zaman tehlikelidir,
vajinal kanama ne zaman tehlikelidir alınır,
vajinal kanaması ne zaman tehlikelidir adet,
vajinal kanama ne zaman tehlikelidir bayan,
vajinal kanama ne zaman tehlikelidir cinsel,
vajinal kanama ne zaman tehlikelidir cinsiyet,

By admin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir